mones
14 مرداد 1401 - 19:20

خسارت نهایی سیل اخیر در چهارمحال و بختیاری ۳۰ تا ۴۰ هزار میلیارد ریال برآورد شد

شهرکرد- ایرنا- سرپرست اداره‌کل مدیریت بحران استانداری چهارمحال و بختیاری گفت: خسارت نهایی سیل اخیر در استان ۳۰ تا ۴۰ هزار میلیارد ریال در حوزه‌های زیربنایی، کشاورزی، شیلات، دامپروری و راه‌های ارتباطی برآورد شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، خسرو کیانی روز جمعه در یازدهمین ستاد پیشگیری، هماهنگی و پاسخ به عملیات مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری که با حضور معاون اجرایی رئیس‌جمهور برگزار شد ،تاکید کرد: جریان مونسون در هفته گذشته این استان را با بارش‌های آنی با سرعت و شدت بالا مواجه کرد.

وی افزود: فعالیت این سامانه و جاری شدن سیلاب در چهارمحال و بختیاری با نفوذپذیری پایین زمین مواجه و باعث شد تا خسارت‌های فراوانی در بخش‌های مختلف استان وارد شود.

کیانی تصریح کرد: قبل از فعالیت این سامانه هشدارهای لازم از طریق مختلف به مردم، مسوولان و گروه‌های مختلف داده شد و یک‌ساعت قبل از آغاز بارش‌ها رزمایش چندمنظوره برگزار و تصمیمات لازم گرفته شد.

وی یادآور شد: با توجه به گستردگی و دربرگیری ۱۰۰ درصدی این حادثه تمامی امکانات بخش‌های دولتی و خصوصی به‌کارگیری و امداد و نجات انجام شد و همچنان ادامه دارد.

سرپرست اداره‌کل مدیریت بحران استانداری چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: دستگاه‌های لجن‌کش، بیل مکانیکی، لودر، بولدوزر و تریلرهای مخصوص حمل این ماشین‌آلات از محل امکانات دولت و تجهیزات بخش خصوصی به‌کارگیری شد اما برای مقابله با این حادثه به تجهیزات، ماشین‌آلات و سیستم‌های نوین نیاز بود.

کیانی گفت: در ۴۵ دقیقه بارش در روستای بارده شهرستان بن ۸۰ میلی‌متر بارش انجام شد که همین عامل باعث بروز مشکلات و جاری شدن سیل شد.

به گزارش ایرنا، سیلاب تابستانی مانسون از روز چهارشنبه هفته گذشته چهارمحال و بختیاری را تحت تاثیر خود قرار داد و منجر به وقوع سیلاب و وضعیت بحرانی در تمامی شهرستان‌های این استان شد.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 537380